Plzeň otevřela rodinné album; výstava ukazuje snímky dodané lidmi

Plzeň dnes poprvé otevřela své vznikající rodinné album, snímky z rodinných archivů ho plní Plzeňané. První velká výstava projektu Plzeňské rodinné fotoalbum představuje v bývalém depu více než 180 snímků. Od prosince poslali Plzeňané na 2000 fotografií zachycujících život a proměny města, aktivity a portréty. Fotografie mohou posílat až do července. Na podzim se chystá druhá velká výstava. Projekt doplní také několik menších tematických kratších výstav, řekla dnes ČTK kurátorka Kristýna Jirátová. 

Plzeňské rodinné fotoalbum je součástí projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015 a jeho cílem je poznat identitu a charakter města prostřednictvím rodinného fotoalba. Inspirací byl podobný francouzský projekt, který se konal jako součást programu EHMK Marseille-Provence 2013. Jeho autor Jean-Pierre Moulères bude kurátorem podzimní plzeňské výstavy. Kromě webové galerie doplnily fotoalbum také snímky, které lidé přinesli na setkání v pobočkách knihovny. Každý nemá doma internet a možnost svou fotku naskenovat, řekla Jirátová. 
    
"Fotoalbum najdete snad v každé rodině. A v Plzni jsme, řečeno v nadsázce, jedna velká rodina. Bylo tedy nasnadě, abychom si fotoalbum pořídili a ukázali tak sounáležitost s místem, kde žijeme, pracujeme, bavíme se, máme své přátele," řekl primátorův náměstek Martin Baxa (ODS). 
    
Všechny fotografie jsou řazeny do tří základních kategorií - krajina, portréty a ativity - a poté do tematických kolekcí, kterých je už 120. Snímky jsou v naprosté většině z doby po druhé světové válce, na výstavě se mísí barevné i černobílé záběry staré desítky let či jen pár roků. 
    
Díky množství fotek a zařazení do kolekcí může výstava, která trvá do 17. července, nabídnout různé pohledy třeba na sportování v Plzni, na prvomájové průvody, na kola a cyklistiku, na dětské kočárky či na vodáctví a trávení volného času. "Vybrat přibližně 180 snímků byl úkol poměrně složitý. Hlavní roli nehraje jen kvalita fotografie - naopak někdy trochu rozostřené či poškozené mají velmi silnou atmosféru - ale především její obsah, energie, výpovědní hodnota," uvedla Jirátová. Výstava je stejně jako fotoalbum dělená do tří částí, témata se místy prolínají. Na pozadí aktivit či portrétů tak lze sledovat i proměny města, domů a ulic. 
    
Generálním dodavatelem výstavy je Česká tisková kancelář (ČTK), která fotografie zpracovala, technicky upravila pro různé druhy tisku a instalovala. 
 
zdroj: ČTK