Nosorožčí slečna Růženka měla křtiny

Na Hromnice 2014 jsme v plzeňské zoo zažili poprvé velkou radost, když přišlo na svět mládě nosorožce indického – Maruška. Stala se velkým miláčkem široké veřejnosti až do té míry, že si jí zaměňují s její maminkou, novou sestřičkou a dokonce i hrošíky liberijskými.  O to více jsme se těšili na další mládě. Jeho příchod na svět zasáhl dokonce do tří kalendářních roků. Sameček Baabuu a samice Manjula se pářili v říjnu 2015, Manjula nosila mládě celý rok 2016 a porod byl vypočítán na počátek roku 2017. Celý scénář dosti přesně kopíroval události kolem Marušky, a tak jsme byli i ve velkém napětí, jestli se nosorožcům nepodaří opět „trefit“ 2. únor.  Nakonec dnem, resp. nocí narození mláděte bylo časné ráno 5. února 2017. Manjula alespoň zopakovala kalendářní situaci – potomka přivedla na svět v neděli kolem jedné hodiny.  

Samotný porod byl velmi rychlý a bezproblémový, trval v podstatě jednu minutu. Nové mládě, opět samička, bylo viditelně drobnější, než před třemi lety Maruška, vážilo méně, než 50 kg. Manjula ji čekala o 6 dní déle, 485 dnů. Od prvních chvil holčička prokazovala, že je vitálnější a pohyblivější. Pavilon byl světu otevřen 1.3. a obě samičky si rychle navykly na nový režim. Do té doby byla hlavním pojítkem se světem online webkamera, která nepřetržitě běží od přelomu let 2013 a 2014. I v případě Růženky se našlo mnoho příznivců, kteří viděli porod naživo. A pro ty, komu se nepoštěstilo, umístila zoo na internet záznam z porodu.
   
Když se do světa v neděli 5.2. rozletěla zpráva o narození nosorožčete, nastala obrovská vlna ohlasů, telefonátů, emailů, ale také sdílení statusů na zdi zoo na facebooku. Rekordy doslova trhala zejména první zveřejněná barevná fotografie. Tento status  měl k 21. únoru neuvěřitelných: 310 352 zaujatých osob, 7101 „lajků“ („to se mi líbí“), 1002 sdílení a 230 komentářů. Toto množství mnohanásobně převyšuje běžně sdílené informace a svědčí o míře obliby našich nosorožců a malého mláděte.
   
S příchodem teplejších dnů mají Manjula s Růženkou možnost chodit do venkovního výběhu. Růženka propadla kouzlu bahnění v jílovém bahništi a také objevila obří míč na hraní. Je velmi temperamentní a často a rychle pobíhá. Zejména ve vnitřní ubikaci ji v prvních týdnech hry brzy unavily, a tak se pravidelně střídalo dovádění a odpočinek. Až se na jaře či v létě roku 2019 vypraví do světa (tedy do jiné zoo), podle pravidel přírody i Evropského záchranného programu, bude vážit, podobně jako Maruška v dubnu 2016, více než tunu.
   
V prvních měsících roku 2017 se v Evropě narodila celkem 4 mláďata a populace tak stoupla na 75 nosorožců indických ve 24 zoo.  Mimochodem sameček Baabuu je členem historicky populačně velmi silného ročníku 2004, kdy bylo v Evropě odchováno 6 samečků a 1 samička. Když jsme v roce 2010 jejich chov začínali, bylo jich pouze kolem 60. V ČR je Plzeň stále jediným místem, kde lze pancéřové jednorohé nosorožce obdivovat.

Jméno Růženka navrhly plzeňské děti a přátelé zoo již v březnu, slavnostní křest proběhl před letními prázdninami. Kmotrem je vedení města Plzně, členové rady města Plzně v čele s panem primátorem Zrzaveckým.


http://www.zooplzen.cz