Letos se v plzeňské zoo narodilo 13 tučňáků

V plzeňské zoo se letos již narodilo 13 mláďat tučňáků, kteří patří mezi nejoblíbenější zvířata v zoo. Dvojici nejmladších tučňáků je šest týdnů a stále jsou ještě schovaní v jedné z 12 hnízdních nor ve výběhu, kde je rodiče stále krmí. V Plzni je jedna ze čtyř tuzemských zahrad, které tučňáky chovají. Ze 17 existujících druhů tučňáků je v Česku k vidění pouze jihoamerický tučňák Humboldtův. Celkem se v Plzni za 15 let narodilo 105 mláďat, tři čtvrtiny z nich se podařilo odchovat, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

Samice tučňáka snese většinou dvakrát ročně dvě vajíčka, na mládě se čeká asi 40 dní. Rodiče je zpočátku krmí předtrávenou potravou. V zoo dostávají tučňáci sledě. Každý pták jich při dvou denních krmeních sní pět až osm, rodiče krmící mláďata i dvakrát více. Měsíčně to představuje pro celé hejno na 400 kilogramů ryb. "Tučňáci jsou vždy nejméně čtvrthodinku před krmením pěkně nervózní, a proto je dvakrát do roka překvapí změna letního a zimního času, a tím i posunutí krmení o jednu hodinu," poznamenal Vobruba. Komentované krmení tučňáků, kdy ptáci doslova přepadnou ošetřovatele s rybami přímo u vrátek a pak chytají další ryby házené do jezírka, patří u návštěvníků k oblíbeným částem procházky zahradou.

Ve výběhu s jezírkem žije 52 ptáků, nejstaršímu samci je 27 let. Ve výběhu s nimi žijí i další ptáci z Jižní Ameriky. I když tučňáci žijí v moři, v zoo se spokojí i se sladkovodním bazénem. Voda v jezírku se vždy jednou týdně mění.
Tučňák Humboldtův patří mezi více než 40 druhů zvířat z plzeňské zoo, pro které je vedený evropský záchranný program EEP. V tomto programu poslala zoo do jiných zahrad v Evropě 25 tučňáků.
 
zdroj: ČTK