Kašny na plzeňském náměstí začnou po opravě zlacení chrlit vodu

Po téměř třítýdenní pauze se od úterý obnoví provoz tří monumentálních kašen na plzeňském náměstí Republiky. Odstávku si čtyři roky po jejich uvedení do provozu vyžádala oprava nejvíc zničených částí zlacení, které poškodili vandalové. ČTK to řekla Ilona Pelíšková z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně.

Během dneška by se měly postupně napouštět nádrže kašen. "Například u Velblouda, než se napustí spodní a nadzemní nádrž, trvá to skoro den," uvedla. Moderní zlacené kašny Anděl, Chrtice a Velbloud, inspirované motivy z historického městského znaku, už od představení návrhu architekta Ondřeje Císlera v roce 2005 budily rozporuplné emoce. Část lidí je dodnes odmítá, části se líbí.
 
Obnova zlacení vyšla na zhruba 120.000 korun. Zlatník neopravoval celou plochu, ale jen nejvíce poničené části, kde vandalové podrápali vrchní vrstvičku zlata až na podkladový bronz. Oprava tak zahrnovala asi šest metrů čtverečných plochy, celkem je zlacená plocha na třech kašnách kolem 70 metrů čtverečních. I po renovaci nejvíc poškozených míst jsou tak na kašnách vidět škrábance zhruba do výšky, kam dosáhne dospělý člověk.
 
Restaurátoři museli nejvíce podrápaná místa očistit, bronzový základ natřít speciálním nátěrem a teprve pak znovu pozlatit. Zlacené kolosy se staly terčem vandalů hned po instalaci v červenci 2010. Kromě obnovy zlacení se odstávka využila k opravě čerpadla u kašny Velbloud.
 
Od uvedení kašen do provozu je to první taková oprava. Zlacení kovových profilů trvalo při jejich výrobě včetně technologické přestávky devět měsíců. Použito bylo sedm odstínů barev plátkového zlata. Na pozlacení všech tří chrličů se tehdy spotřebovalo 720 gramů zlata.
 
Kašny se na náměstí vrátily po 125 letech, obsadily volné rohy náměstí, ve čtvrtém rohu je morový sloup. Magistrát přišlo pořízení chrličů, z nichž nejvyšší měří až ke čtyřem metrům, na téměř 27 milionů korun. Kromě heraldických figur připomínají tvarem monumentální odlitky ze Škodových závodů. Doplňují je monolitické nádoby z černé žuly z Číny.
 
zdroj: ČTK