Dobřany jako jedno z mála českých měst zlevní vodu

Šestitisícové Dobřany jako jedno z mála českých měst od ledna zlevní vodu. Umožnila mu to desetiletá smlouva s novým provozovatelem, českobudějovickou firmou ČEVAK, která navíc garantuje mimořádné investice do městského majetku. Vodné a stočné se zlevní o dvě koruny na kubík, přitom dnes se pohybuje kolem 60 korun včetně DPH, řekl ČTK starosta Marek Sýkora.

"Už teď jsme v kraji ve spodní třetině cenového pásma a díky povedenému koncesnímu řízení ještě zlevníme," dodal. Výběrové řízení na provozovatele vodohospodářské infrastruktury trvalo tři roky, ale tento týden už smlouvu schválilo ministerstvo financí; žádná námitka nepřišla. Zastupitelstvo města ji bude schvalovat 24. října.

Veřejnou zakázku na nového provozovatele vypsalo město hned po dokončení velkého projektu staveb vodovodů, kanalizací a čistíren Čistá Radbuza v roce 2009. Řízení se ale vleklo také díky tomu, že ho napadl jeden z účastníků, jenž podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který po téměř roce dal za pravdu městu. Poté město zjistilo, že najatá odborná firma, která pokračování tendru připravovala, pochybila, protože bez vědomí města upravila návrh smlouvy a nastavila hodnotící kritéria tak, že by vyhrála firma nabízející vyšší cenu vody. Komise města nakonec soutěž zrušila. Dobřany musely vysvětlit další odklad výběru provozovatele ministerstvu životního prostředí i Bruselu.
 
"Nové výběrové řízení jsme pak připravili bez poradenské a konzultantské firmy. Nevím o jiné obci, která si to dělala sama; je to velmi složité," řekl Sýkora. Do koncesního řízení si radnice zadala kromě nájmu ještě mimořádnou investici do městských vodovodních a kanalizačních řadů v hodnotě 13 milionů Kč. Cena vodného a stočného se dle smlouvy smí zvýšit jen o inflaci a zákonné poplatky, navíc město posílilo své pravomoci. "Chvílemi jsem se bál, aby se za tak přísných podmínek někdo vůbec přihlásil, ale nakonec to byla stejná trojice uchazečů a výsledky byly výborné," řekl místostarosta Martin Sobotka. Kromě ČEVAK z rakouské skupiny se dále přihlásily Středočeské vodárny vlastněné Francouzi a Severomoravské vodovody a kanalizace vlastněné španělským podnikem. Město s dalšími radnicemi sice původně chtělo založit vlastní provozovatelskou firmu, ale propočty ukázaly, že by to bylo dražší.
 
Dobřany s osmi městy mikroregionu v roce 2008 rekonstruovaly hlavní část vodohospodářské infrastruktury. Dotaci EU dostaly s podmínkou, že rozvážou smlouvy s dosavadními správci. Jako jedno z prvních českých měst jsme se pustili do narovnání provozovatelských smluv, dodal. Na koncesním řízení nyní podle Sýkory pracují Chotěšov, Líně a Zbůch.
 
zdroj: ČTK