Aby měla Tlučná dost míst ve školce, dotuje soukromníka

Kritický nedostatek míst v mateřské škole vyřešila obec Tlučná, která se jako satelit Plzně výrazně rozrůstá. Spojila se se soukromníkem, který v budově opuštěné školy pro první stupeň zřídil hlídací centrum. Obec dotuje veškeré energie a obědy, budovu má soukromník v nájmu za korunu. ČTK to řekl starosta Tlučné Stanislav Volf.

"Nevím o jiné obci v Plzeňském kraji, která by to takto řešila a podporovala soukromý subjekt," uvedla Vladimíra Soukupová z krajského odboru školství. Podle ní řešily dosud obce vysokou poptávku po místech jen rozšířením současných školek.

"Funguje od září, zatím pro 20 dětí od tří do šesti let. Naše školka je na hraně kapacity, v pěti třídách máme 96 dětí. Centrum je zatím jen pro děti s trvalým bydlením v Tlučné," uvedl Volf. Podle něj je ale obrovský zájem z okolních obcí jako Líně a Zbůch, i z Plzně. "Zatím jsme trvali na umístění našich dětí. Pokud se zvětší kapacita, bude ji možné nabídnout," dodal. Do budovy by mohlo chodit 50 dětí; v současné době jsou na třídu a ložnici přebudovány dvě za čtyř malých tříd.
 
"Zastupitelé rozhodli, že soukromou školku budeme dotovat, ale smí za dítě vybírat do 2500 korun, aby si vykryli režijní náklady. V státní školce hradí předškolák 1000 korun," uvedl Volf. Obec bude ročně dotovat školku asi 200.000 Kč. Podle Volfa stojí měsíční pobyt dítěte v soukromé školce či hlídacím centru v Plzni 6500 až 8000 korun.
 
"Děti přibývají geometrickou řadou. Hodně se tu staví rodinné domky i byty, atraktivní je napojení na Plzeň, úplná škola, celá síť obchodů a služeb," uvedl Volf. Za 13 let se Tlučná rozrostla o tisícovku lidí na 3100 obyvatel, dalších 400 až 500 tam bydlí, ale trvalý pobyt má nahlášený jinde. Jejich děti obec musí do školy vzít, ale pro přijetí do školky si dává jako podmínku trvalé bydlení v Tlučné, kde žije 640 dětí do 15 let. "Baby boom je v obcích, kde je práce a kde se staví. V příhraničí jsou ve školkách volné kapacity a celkově je tak je v kraji ve školkách více míst, než kolik dětí tam chodí," uvedla Soukupová. V Plzni se ale například do mateřinky nedostane každé druhé dítě.
 
Školku v Tlučné zřídila pro obec Eva Kolářová z nedalekých Nýřan, která zajistila vybavení a zaměstnance. Podnikání zahájila ve svém domku po návratu z mateřské, když měla problémy s umístěním dítěte. Zařízení nemá statut předškolního zařízení, ale jde o hlídání dětí na živnostenský list. Podle Volfa má mírnější předpisy než státní, krajské nebo obecní zařízení. Pokud by obec chtěla upravit bývalou školu na školku, musela by dát čtyři až pět milionů korun, aby splnila veškeré normy pro toto zařízení. "Navíc by nám to trvalo téměř rok," dodal Volf.
 
zdroj: ČTK